Przewodnik po RPA: Co musisz wiedzieć‍Republika Południowej Afryki to kraj, który zaprasza do poznania swojej kultury, widoków i dźwięków w sposób, który jest zarówno autentyczny i surowy. Jest to typ miejsca, gdzie można przejść od wędrówki przez bujne lasy w jednej chwili do odkrywania zabytków w następnej. Liczne przygody dostępne w RPA zapewniają podróżnikom wiele możliwości zobaczenia tego kraju w nowym świetle. Mając tak wiele do zaoferowania, nic dziwnego, że RPA pnie się w górę na liście popularnych celów turystycznych. Niezależnie od tego, czy planujesz zostać na kilka dni czy kilka tygodni, ten przewodnik dostarczy Ci wszystkiego, co musisz wiedzieć o RPA. Od ogólnych wskazówek na temat tego, co powinieneś zabrać ze sobą podróżując tam, do rekomendacji lokalnych restauracji, sugestii hoteli i więcej, mamy to wszystko właśnie tutaj.

Wymagania wizowe do RPA

Jeśli jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Tajwanu, Unii Europejskiej lub Szwajcarii, nie potrzebujesz wizy, aby wjechać do RPA. Wynika to w dużej mierze z faktu, że pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a RPA istnieje African Growth and Opportunity Act (AGOA), który pozwala na wolny handel. Oznacza to, że turyści z tych krajów mogą przebywać w RPA do 90 dni jednorazowo. Mieszkańcy RPA mogą również odwiedzać wszystkie te kraje przez okres do sześciu miesięcy bez wizy. Istnieje jeszcze kilka innych krajów, z którymi RPA również ma podpisane umowy. Pełną listę można znaleźć tutaj.

Waluta

W RPA walutą jest Rand Południowoafrykański (ZAR). W tym momencie kursy wymiany są bardzo podobne do kursu dolara amerykańskiego, co sprawia, że wymiana pieniędzy podczas podróży po RPA jest łatwa. Możesz wymienić dolary amerykańskie w kraju, ale pamiętaj, aby zrobić to w miejscu z niskimi opłatami, lub możesz stracić dużo pieniędzy. W zależności od tego, jak długo planujesz zostać w RPA, możesz również rozważyć wymianę pieniędzy na mniejszą kwotę. W ten sposób masz mniejsze szanse na utratę pieniędzy w związku z wahaniami kursu.

Język

Chociaż może być kuszące, aby nauczyć się trochę języka ojczystego, przekonasz się, że większość mieszkańców RPA mówi po angielsku. W rzeczywistości RPA szczyci się jednym z najwyższych wskaźników znajomości angielskiego na świecie. Dlatego nie powinno to być dla Ciebie dużym problemem. W związku z tym, znajomość kilku kluczowych słów i zwrotów w języku ojczystym może być bardzo pomocna w nawiązaniu kontaktu z mieszkańcami.

Bezpieczeństwo i ochrona

 • Dokumenty podróżne i inne cenne przedmioty przechowuj w torbie, którą możesz łatwo nosić przy sobie przez cały czas. Pozwoli Ci to mieć je pod ręką, ale także zachować pewien poziom bezpieczeństwa.
 • Miej na uwadze, gdzie się wybierasz, z kim idziesz i o jakiej porze dnia tam idziesz.
 • Zapoznaj się z systemami porad i ostrzeżeń dla podróżnych w danym kraju. W ten sposób będziesz na bieżąco informowany o najnowszych zagrożeniach związanych z podróżowaniem.
 • Jeśli planujesz zwiedzanie kraju, upewnij się, że masz odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Pomoże Ci to poradzić sobie z wszelkimi nieoczekiwanymi kosztami, które mogą pojawić się podczas podróży w RPA.

Jedzenie i posiłki

 • RPA może poszczycić się wieloma unikalnymi potrawami, których warto spróbować. Oto kilka z nich:
 • Jeśli chodzi o napoje, herbata, kawa i woda są napojami go-to w RPA. Napoje alkoholowe są również powszechne.
 • Jeśli chodzi o spożywanie posiłków, jedzenie w restauracjach jest bardzo powszechne.
 • Jeśli będziesz mieszkać u rodziny goszczącej, pamiętaj, aby zapytać o ich preferencje żywieniowe. W ten sposób nie skończysz jedząc posiłek, który nie jest dla Ciebie wygodny.

Kultura i zajęcia

 • Odwiedź Galerię Sztuki w Kapsztadzie: W tej galerii znajdują się prace niektórych z najbardziej znanych na świecie artystów.
 • Odwiedź Kirstenbosch: Ten ogród botaniczny charakteryzuje się szeroką gamą flory i fauny.
 • Odwiedź Robben Island: Jest to więzienie, w którym Nelson Mandela był przetrzymywany przez wiele lat.
 • Weź udział w festiwalu kulturalnym: RPA organizuje wiele festiwali w ciągu roku, w tym obchody Pucharu Świata w piłce nożnej, festiwal filmowy i wiele innych.
 • Poznaj kraj winiarski: Republika Południowej Afryki jest domem dla wielu unikalnych i niesamowitych winnic.
 • Odwiedź park dzikich zwierząt: Możesz zobaczyć różne zwierzęta, w tym nosorożce i lwy, w parkach dzikich zwierząt w RPA.